Zegarki kwarcowe zostają wyposażone w baterie już na etapie ich produkcji, jeżeli ulegnie ona zużyciu przed upływem okresu gwarancji, koniecznie należy dokonać wymiany w autoryzowanym serwisie producenta. Samodzielna próba wymiany baterii lub skorzystanie z usług niekoncesjonowanego zegarmistrza skutkuje bezpowrotną utratą gwarancji. 

Jak wymienić baterię w zegarku?

Zazwyczaj producenci zegarków kwarcowych szacują żywotność oryginalnych baterii na okres około od dwóch do czterech lat. Na okres żywotności baterii  w zegarku mogą wpłynąć czynniki zewnętrzne, takie jak ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, temperatura itp. Żywotność baterii zależna jest również od modelu konkretnego zegarka a szczególnie jego dodatkowych funkcji.

Jeżeli bateria ulegnie wyczerpaniu przed końcem okresu gwarancji zegarka, należy skontaktować się z najbliższym autoryzowanym punktem sprzedaży marki danego zegarka. Warto pamiętać jednak, iż nie każdy autoryzowany sklep może samodzielnie zająć się wymianą baterii. Najczęściej punkty sprzedaży danej marki są tylko pośrednikami w przekazywaniu zegarka do autoryzowanego serwisu w celu dokonania wymiany baterii. W praktyce wygląda to tak, że zanosimy zegarek do sklepu, w którym został zakupiony, a sklep wysyła go kurierem do serwisu współpracującego z danym producentem. 

Szczególnie uważać trzeba w przypadku wymiany baterii w wodoszczelnych zegarkach, ponieważ taka wymiana łączy się zawsze z koniecznością przeprowadzenia testu szczelności zegarka. W związku z tym nie należy ryzykować, taką operację należy zlecić wyłącznie autoryzowanemu serwisowi, dysponującemu odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą. Wymiana baterii w wodoszczelnym zegarku dokonana u przypadkowego zegarmistrza może skutkować nie tylko utratą gwarancji, ale również jego rozszczelnieniem. 

Ile kosztuje wymiana baterii w zegarku?

Wymiana baterii w zegarku będącym na okresie gwarancyjnym w przypadku większości producentów jest odpłatna. Wymiana baterii w zegarku cena zależeć może od kilku czynników, przede wszystkim takich, jak: marka, model, zastosowanie uszczelki w modelach wodoodpornych czy sposób otwierania zegarka. Zdarzają się również marki, szczególnie klasy premium, które nieodpłatnie wymieniają zużytą baterię w zegarku w trakcie trwania jego okresu gwarancyjnego. 

Niektóre z autoryzowanych serwisów markowych zegarków oferują również wysokiej jakości serwis pogwarancyjny, który poza wymianą baterii obejmuje szereg usług takich jak czyszczenie bransolety i koperty, sprawdzenie działania mechanizmu zegarka zgodnie ze standardami marki czy wymiana uszczelek, odnowienie wodoszczelności i jej test. Taka kompleksowa usługa w autoryzowanym serwisie jest dosyć kosztowna, jej wykonanie wiążę się jednak często z otrzymaniem dodatkowego okresu gwarancji na przeprowadzone czynności i świeżo wymienione komponenty, w związku z tym warto się na nią zdecydować szczególnie w przypadku droższych modeli zegarków.