Zegarek sportowy potrafi zdecydowanie poprawić jakość treningu. Co więcej, pozwala kontrolować wydolność organizmu, kondycję oraz zdrowie. Powinien on być trwały i wytrzymały. Jaki zegarek sportowy wybrać, aby w pełni zaspokajał nasze potrzeby?

Jaki zegarek na rower?

Wybór zegarka sportowego zależy od tego, w jaki sposób będziemy go używać. Aby służył nam przez długi czas, musi wyróżniać się kilkoma podstawowymi parametrami. Zegarek sportowy na rower powinien być przede wszystkim wodoszczelny. Dzięki temu nie musimy obawiać się o nasz gadżet, podczas zmiany warunków atmosferycznych. Jaki zakres wodoszczelności jest polecany? Już oznaczenia 30M świadczą o odporności na zachlapania oraz wysoki poziom wilgoci. Optymalną klasą wodoszczelności jest 50M, co pozwala na bezpieczny kontakt z wodą. Natomiast 100M umożliwia zanurzenie oraz pływanie z zegarkiem.

Jakie inne funkcje są pożądane w sportowym zegarku? Między innymi GPS, który pozwala na zapisywanie i śledzenie tras oraz położenia. Zegarek z tą opcją stanowi przewagę nad smartfonem, gdyż działa szybciej i dokładniej. Jedną z najistotniejszych funkcji w zegarku sportowym jest też pulsometr, który pozwala dostosować intensywność treningu do naszego tętna. Najczęściej dostępne są zegarki ze wbudowanym czujnikiem, który mierzy puls bezpośrednio na nadgarstku. Pożądaną funkcją w zegarku sportowym jest też możliwość współpracy ze smartfonem – dzięki temu, będziemy mogli odczytywać nowe wiadomości oraz dostawać informacje o połączeniach, nie przerywając treningu.

Jaki zegarek do triathlonu?

Zegarek sportowy do biegania to doskonały motywator, które może pokazywać naszą dzienną aktywność, liczbę spalonych kalorii oraz przebyty dystans. Warto zwrócić uwagę, aby jego tarcza była przejrzysta, a cyfry- duże. Łatwo zauważalny powinien być przede wszystkim sekundnik. Cenną opcją jest też podświetlenie, które umożliwi nam korzystanie z zegarka nawet podczas wieczornych treningów – dobrze, jeżeli jest sprawnie aktywowane oraz utrzymuje się, co najmniej dwie sekundy. Zegarek do mierzenia dystansu podczas biegu powinien wyróżniać się dobrym GPS, szczególnie jeżeli biegamy w terenie i chcemy później odtworzyć trasę. Natomiast miernik pokonanego dystansu może być połączony z naszym smartfonem lub umieszczony w podeszwie obuwia. Dostępne są też zegarki z akcelerometrem wbudowanym w zegarek.

Polecaną opcją w sportowych zegarkach jest również stoper. Chociaż wydaję się dosyć prostą i zwykłą funkcją, potrafi znacząco wpłynąć na jakość treningu –  przydatna jest funkcja wyścigu, statystyki efektywności czy opcja interwału. W zegarkach sportowych mile widziane są też profile sportowe, które dedykowane są poszczególnym aktywnościom oraz opcja trenera personalnego. Wybierając zegarek sportowy warto też zwrócić uwagę na długo działającą baterię – szczególnie podczas używania GPS. Ciekawą opcją może być mechanizm solar, wyróżniający się panelami słonecznymi umieszczonymi pod tarczą zegarka, które przetwarzają energię świetlną oraz kumulują ją w specjalnym akumulatorze.